کارگاه آموزشی آشنایی با تهیه نقشه‏ های زمین‏ شناسی با حضور کارشناسان شرکت فولاد مبارکه اصفهان برگزار شد

۰۲ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۲:۵۶ کد : ۲۱۳ اخبار پژوهشکده اخبار تصویری
تعداد بازدید:۳۶
کارگاه آموزشی آشنایی با تهیه نقشه‏ های زمین‏ شناسی با حضور کارشناسان شرکت فولاد مبارکه اصفهان برگزار شد

دوره دوم کارگاه آموزشی آشنایی با تهیه نقشه‏های زمین‏ شناسی از 27 تا 29 دی ماه 1401 در اصفهان برگزار شد. این دوره با حمایت شرکت فولاد مبارکه اصفهان و برنامه‏ریزی و تلاش آموزش سازمان زمین‏ شناسی و اکتشافات معدنی کشور و مدیریت منطقه سپاهان سازمان زمین‏ شناسی و پژوهشکده علوم زمین برگزار شد. آموزش دوره برعهده استادان پژوهشکده علوم زمین سازمان زمین‏ شناسی و اکتشافات معدنی کشور، آقایان دکتر مجیدی‏ فرد، دکتر قاسمی و دکتر خلعتبری بود و پس از یک روز کامل آموزش نظری، روش‏ های برداشت‏ های میدانی در ارتباط با تهیه نقشه‏ های زمین‏ شناسی و فعالیت ‏های اکتشافی در پیرامون اصفهان مرور شد. مطالب دوره آموزش نظری در 8 ساعت با عنوان‏ های برداشت سنگ‏های آذرین و دگرگونی در نقشه‏ های زمین‏ شناسی، برداشت‏ های چینه‏ شناسی برای نقشه‏ های زمین‏ شناسی و آشنایی با چینه‏ شناسی ایران مرکزی، برداشت‏ های ساختاری برای نقشه ‏های زمین‏ شناسی و جایگاه زمین‏ ساختی مواد معدنی با تاکید بر اسکارن ‏ها ارایه شد.
کارشناسان علاقمند شرکت کننده در این کارگاه از شرکت ملی فولاد ایران و سازمان‏ زمین‏ شناسی و اکتشافات معدنی منطقه سپاهان، شامل 21 نفر با تخصص‏های گوناگون مهندسی معدن (اکتشاف، استخراج، ژئوفیزیک و فراوری) و زمین‏ شناسی (اقتصادی، نفت، مهندسی و زمین‏ ساخت) بود.
بازدید میدانی روز یکم در مسیر باقرآباد به چاه‏ریسه صورت گرفت و در طی آن روش‏ های برداشت چینه‏ شناسی و ساختاری در توالی‏ های پرمین، تریاس، کرتاسه و الیگومیوسن تمرین شد.
بازدید میدانی روز دوم در شمال فشارک و باختر زفره انجام شد و در طی آن روش‏های برداشت سنگ‏ های آذرین و دگرگونی، زمین‏ شناسی اسکارن‏ ها، کانه ‏زایی مگنتیت در اسکارن و برداشت‏ های چینه‏ شناسی و ساختاری در توالی‏ های دونین، تریاس و ایوسن مرور شد.

کلید واژه ها: پژوهشکده علوم زمین سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور دکتر محمد رضا قاسمی دکتر محمود رضا مجیدی فرد دکتر مرتضی خلعتبری


نظر شما :